**** ŚWIĄTECZNE ZWYCZAJE I TRADYCJE ....(((2)))
64, Sanok, Polska

Kolęda - innym zwyczajem wprowadzonym i upowszechnionym przez Kościół, są odwiedziny parafian w okresie świąt Bożego Narodzenia składane przez proboszcza lub księży z parafii. Przynoszą oni dobrą nowinę, święcą i błogosławią dom oraz jego mieszkańców, w zamian zaś otrzymują symboliczną ofiarę nazywaną dawniej kolędą. Tradycja ta, znana już w średniowieczu, utrzymuje się w Polsce do czasów współczesnych. Być może po przyjęciu chrześcijaństwa Kościół wprowadził ją dla przeciwstawienia jej pogańskiemu zwyczajowi kolędowania.

Śpiewanie kolęd - Nieodłączną częścią wieczoru wigilijnego było i jest wspólne przy Bożonarodzeniowej szopce. Pieśni opowiadających o narodzeniu Jezusa mamy w polskiej tradycji bardzo dużo. Najstarsze sięgają czasów średniowiecza. Ich wprowadzenie a potem upowszechnienie zawdzięczamy prawdopodobnie franciszkanom. Oni też przynieśli do Polski zwyczaj budowy szopek. Autorstwo pierwszej szopki przypisuje się św. Franciszkowi z Asyżu, który chcąc odświeżyć pamięć narodzin Dzieciątka Jezus kazał przynieść do groty siana, przyprowadzić woła oraz osła i zawołał braci. Kiedy zgromadziła się ludność z okolic i zabrzmiały pieśni św. Franciszek odczytał Ewangelię, a potem wygłosił kazanie o narodzeniu Jezusa. Szopkę tę zorganizował św. Franciszek na trzy lata przed śmiercią, w Greccio koło Rieti, sto kilometrów od Rzymu.

Szopki - W Polsce franciszkańskiej pojawiły się bardzo wcześnie, zapewne już w czasach średniowiecza. Początkowo inscenizowane w kościołach szopki były niezwykle proste, pozostawały też wierne przekazom ewangelicznym. W wieku XIX powstały różne regionalne formy polskich szopek bożonarodzeniowych. Najbardziej znane i najciekawsze są szopki krakowskie, których architekturę wzoruje się na zabytkowych budowlach Krakowa. Szopki krakowskie stawały się często teatrzykami lalek, w których na miniaturowych scenkach podświetlanych świecami pojawiały się najrozmaitsze ruchome figurki.Dzisiaj bożonarodzeniowe szopki buduje się we wszystkich polskich kościołach.
Jest jeszcze wiele.. wiele innych tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia

Choinka.. piękna i kolorowa….na nie moda się zmienia, ale najpiękniejsze były kolorowe ….z bibułkowym łańcuchem…orzeszkami…ciasteczkami…..ozdoba- mi robionymi w domu….świeczkami…. i oczywiście naturalne i pachnące…..

Kolędnicy….. przed którymi coraz częściej zamykamy drzwi,

W Wigilię pierwszy z życzeniami powinien przyjść mężczyzna – przynosi to szczęście

Prezenty, na które czekają przede wszystkim dzieci

Odwiedziny duszpasterskie

Jasełka

potrawy na Wieczerzy Wigilijnej …..wśród nich: karp, kompot z suszonych owoców, kapusta z grochem, kutia, grzyby……..wszystkie bez mięsa….różne są przygotowywane w różnych regionach,

sianko na stole wigilijnym


I tak można by wymieniać…..To najpiękniejsze i najradośniejsze święta…..pielęgnujmy wszystkie tradycje.. warto….w Polsce są one niepowtarzalne ……Pozdrawiam….. :) :) :) :) CZEKAJMY>>>>>>>> :)

Liczba odwiedzin: 10
 
Komentarze
Franceska 06.12.2016

You are wonderful, email me

blondynka1 blondynka1 07.12.2016

brrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr.

Blog
Blogi są aktualizowane co 5 minut